W MetLife TFI odpowiadał za makroalokację w funduszach zagranicznych, komunikację inwestycyjną, a także rozwój oferty produktowej. Pracę w Domu Inwestycyjnym Xelion rozpoczął w 2017 r. Mimo oczekiwanego spadku stóp o nawet 200 pkt baz.
Jego realizację zakłada obecnie rynek kontraktów terminowych. Drugi scenariusz jednak nie jest dla długoterminowych obligacji tak optymistyczny. Najłatwiejsza część walki z inflacją jest już za nami.
- Całość otrzymanych środków alokujemy w fundusze dłużne długoterminowe.
- Obligacje długoterminowe mogą mieć słabsze kolejne 2-3 miesiące.
- Większość rozwiązań z tego segmentu rynku wypracowała od stycznia zarobek, który w przypadku najlepszych produktów liczony jest nawet w dwucyfrowym tempie.
- Jedynie w tym roku do ich portfeli napłynęło na czysto niemal 6 mld zł, a w całym 2024 r.
- Pekao Konserwatywny ma bardzo płynny portfel, a jego zmodyfikowane duration nie przekracza 1 roku.
- Niestety, problemem jest to, że klienci często chcieliby zyskiwać więcej, ale nie są w stanie zaakceptować większej zmienności, jaką zwykle mają fundusze akcyjne.
FIO: Fundusze obligacji w 2025 r. Strategie poszukiwania rentowności
Benchmarkiem jest stawka POLONIA powiększona o 40 pb. Benchmark ten wykorzystywany jest do naliczania tzw. Pekao Konserwatywny miał bardzo udany 2022 r., kiedy nadwyżka nad średnią w grupie wyniosła ponad 6 pkt proc., (2. miejsce w grupie pod względem wyników), ale nieco gorszy rok ubiegły, gdy zarobił 9,7 proc., co było wynikiem o 0,7 pkt proc. Trzecie miejsce ex aequo zajęły Pekao Konserwatywny oraz SGB Bankowy, które w omawianym okresie dały zarobić po 3,1 proc.
- Czołówka najlepszych Towarzystw w Polsce pozostaje niezmienna.
- Ponadto koniec I kwartału był także udany dla szerokiego rynku surowców, z metalami szlachetnymi na czele.
- Duża część banków centralnych ma wpisaną w mandacie głównie troskę o inflację.
- RPP zapewne obniży stopy, również dlatego by zmniejszyć koszty pożyczkowe Polskiego Rządu.
- Galopująca inflacja najpierw w górę wywindowała rynkowe stopy procentowe, a następnie zmusiła banki centralne, w tym krajową Radę Polityki Pieniężnej do podwyżek stóp oficjalnych.
- Każdy news, który wskaże, że przybliża się koniec walk – będzie zwiększał apetyt rynkowy na ryzykowne aktywa – w tym na polskie obligacje.
– Pomimo spowolnienia gospodarczego nie obserwowaliśmy pogorszenia jakości kredytowej emitentów korporacyjnych. Ich sytuacja finansowa pozostaje w większości bardzo dobra. Tymczasem marże kredytowe są na znacząco podwyższonym poziomie. To tworzy dobre warunki do inwestowania w segmencie obligacji korporacyjnych i przekłada się na wysokie stopy zwrotu – wskazuje ekspert Pekao TFI. – Na eskalacji wojny handlowej może ucierpieć wzrost gospodarczy na świecie, ale i w samych Stanach Zjednoczonych. Z drugiej strony w USA można spodziewać się przejściowego wzrostu inflacji, podczas gdy w innych krajach możemy oczekiwać odwrotnej tendencji.
“Shortujący” zarobili 159 mld USD na spadkach. Największe zyski od 2022 roku
Obligacje skarbowe były w ostatnich dniach bardzo silne, ale czy spadki rentowności – w perspektywie raczej wyższej od prognoz inflacji w USA Aktualizacja rynku 21 kwietnia USD otrzymuje odroczenie oferty bezpiecznej przystani – mogą się utrzymać? I czy kilkunastoprocentowe zniżki akcji – o ile ich nie uniknęliśmy – to powód, by teraz uciekać z akcji? Prowadzący dla „Parkietu” autorskie portfele funduszy są raczej innego zdania.
Tradycyjne fundusze kontra ETF-y. Kto wygrywa na polskim rynku?
Z innych grup funduszy dłużnych w tym roku mogą też zyskiwać fundusze długoterminowych obligacji. Obecnie ze względu na obawy, że walka z inflacją na większości rynków jeszcze nie zakończyła się sukcesem, do tego typu funduszy jeszcze nie ma znaczących napływów. Jeśli rynki zaczną oczekiwać kolejnych spadków odczytów poziomów inflacji w Polsce, USA czy w krajach europejskich – to zainteresowanie tą klasą funduszy znacznie wzrośnie. Ceny polskich obligacji skarbowych zaczęły spadać w lutym 2021 roku. Ale w tym czasie inwestorów wciąż zachęcały do inwestycji wyjątkowo atrakcyjne stopy zwrotu funduszy dłużnych za 2020 r. Wystarczy powiedzieć, że od maja 2020 r., do kwietnia 2021 r., do funduszy dłużnych niemal każdego miesiąca płynęło po 2-3 mld zł świeżego kapitału.
To znacznie więcej, niż w tym czasie można było wycisnąć z lokat w bankach. „Zwykłe” fundusze obligacji, niespecjalizujące się wyłącznie w długoterminowych obligacjach (czyli takie nieco bezpieczniejsze), miały w tym czasie mniej więcej 18% zysku, a więc po 9% rocznie. Piotr Dmuchowski, wiceprezes TFI PZU zauważa, że Polska wyprzedziła na zegarze koniunktury rynki rozwinięte. -Najprawdopodobniej minęliśmy już dołek PKB, a w kolejnych kwartałach spodziewamy się wyraźniejszego ożywienia gospodarczego wspieranego zwłaszcza przez konsumpcję prywatną. Poprawa koniunktury sprawi, że spadek inflacji wyhamuje i trudniej będzie ją zbić do celu.
Papiery korporacyjne też dadzą zarobić
Ekspert zauważa, że choć potrzeby pożyczkowe państwa na 2025 r. Inwestorzy w obligacje długoterminowe ponoszą większe ryzyko. Przykładowo, jeśli stopy procentowe znacząco wzrosną po zakupie obligacji długoterminowych, inwestor może ponieść straty, jeśli będzie chciał sprzedać obligacje przed ich terminem wykupu. Obligacje krótkoterminowe mają zapadalność wynoszącą zazwyczaj od kilku miesięcy do trzech lat. Są mniej ryzykowne ze względu na krótszy czas do spłaty, co oznacza mniejszą podatność na zmiany stóp procentowych i inflacji. Inwestorzy wybierają je ze względu na większą stabilność wartości oraz wyższą płynność.
Stopa zwrotu z obligacji długoterminowych zależeć będzie od perspektyw stóp procentowych w dłuższym terminie, lecz tu zarządzający liczy na pozytywne zaskoczenie w postaci blisko 10%. Czy można sobie wyobrazić sytuację, w której obligacje długoterminowe przyniosą straty? Żeby tak się stało, musiałaby zajść gwałtowna zmiana paradygmatu. Przegłosowane w Niemczech finansowanie inwestycji infrastrukturalnych i zbrojeniowych mogą wpłynąć w ocenie wiceprezesa TFI PZU na podwyższenie inflacji o najwyżej 1 pkt proc. Żeby fundusze dłużne długoterminowe mogły w tym roku przynieść straty, to rentowności musiałyby pójść w górę o 200–250 pkt bazowe, co należy uznać za prawie nierealne.
W porównaniu z inwestycjami w fundusze akcyjne, portfel inwestora ma bardziej przewidywalny wynik inwestycyjny i mniejszą zmienność. Dodatkowo po wzroście rentowności obligacji, z jaką mieliśmy do czynienia w 2022 roku, różne klasy funduszy obligacji oferują obecnie ciekawy potencjał inwestycyjny. Dotyczy to funduszy inwestujących w obligacje na polskim rynku, ale również na rynkach zagranicznych. Wyniki w dwóch ostatnich Recenzje brokera MaxiTrade latach były pozytywne, szczególnie na funduszach obligacji krótkoterminowych i korporacyjnych, choć większość banków centralnych dopiero rozpoczęła cykle obniżek stóp procentowych.
Zgodnie z zapowiedziami zdecydowana większość partnerów handlowych została objęta wspomnianymi regulacjami. Rodzi to oczywiście obawy o przyszłość wzrostu gospodarczego nie tylko w USA, ale także na całym świecie. Na przeciwległym biegunie znalazły się z kolei akcje amerykańskie. Zapowiadane cła oraz powrót widma recesji wywołały silną realizację zysków.
W Stanach Zjednoczonych czy w Europie Zachodniej średnia wrażliwość funduszu może być nieco większa, a na pewno istnieją takie fundusze, którą są dużo bardziej wrażliwe na zmiany stóp niż polskie fundusze. Za każdym razem – a każdy cykl obniżek stóp procentowych wygląda mniej więcej tak samo – rynek reaguje szybciej, a potem przewiduje głębsze zmiany niż te, które w rzeczywistości następują. Rynek kilka razy zakłada się o skalę spadku stóp procentowych i obligacje kilkakrotnie na to reagują. Jeśli do tego dołożyć obligacje samorządowe, które mogą zbierać żniwa przy wysokim WIBOR-ze – robi się z tego całkiem ciekawa propozycja.
Druga, większa obniżka mogłaby nastąpić w okolicach listopada, o ile nie pojawią się nieprzewidziane zagrożenia. RPP chce wykonać pierwszy krok przed lipcem, żeby mógł on zostać uwzględniony w letniej projekcji inflacyjnej NBP (czyli prognozie inflacji, tworzonej na podstawie obecnych stóp procentowych). Na razie stopy są na poziomie 5,75 proc., niezmienione od października 2023 r., kiedy łącznie zostały obniżone o 100 pb. Po zachowaniu amerykańskiego rynku akcji w ostatnich dniach widać, że nerwowość wśród inwestorów rośnie. Mimo to rentowności obligacji skarbowych pozostają wysoko.
Jednak z drugiej strony z rynków zniknęła spora doza niepewności. W jej miejsce pojawiła się nadzieja na to, iż administracja USA zacznie robić to, co wcześniej robiła w przypadku Meksyku i Kanady, czyli przejdzie do negocjacji odnośnie do wprowadzonych regulacji celnych. To z kolei przełożyłoby się na pozytywne impulsy dla rynków akcji. Pozwoliłoby też na kontynuację obniżek stóp procentowych przez EBC i Fed. W związku z powyższym ostatnie spadki indeksów giełdowych traktujemy jako korektę.
W portfelu Kamila Cisowskiego na ten miesiąc znajdziemy m.in. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych utrzymywała stopę Podobną część kapitału ekspert lokuje w fundusz akcji indyjskich. W składzie portfela znalazły się też akcje spółek Ameryki Łacińskiej. Łącznie fundusze akcji w portfelu DI Xeliona stanowią w tym miesiącu 60 proc. W scenariuszu bazowym zakładamy, że luzowanie polityki monetarnej będzie sprzyjało dalszemu, choć znacznie wolniejszemu niż ostatnio spadkowi rentowności obligacji skarbowych.